Przejdź na stronę publikacji Niezbędnika Nauczyciela

Zagnieżdżanie tabel

Znów spotykamy się z pojęciem zagnieżdżania - w informatyce spotkasz się z nim wielokrotnie. O co w tym chodzi? Aby zbytnio nie teoretyzować przypomnę przykład z listami, otóż każdy punkt listy może być początkiem nowej listy, ta lista posiada punkty, z których każdy może otwierać nową listę, itd., itd., teoretycznie w nieskończoność.

Tabele również można zagnieżdżać co oznacza możliwość wstawienia w pojedynczej komórce, całej tabeli. Czy będziesz w praktyce stosował takie konstrukcje? Raczej nie, w czasach kiedy do budowania układu strony używano tabel taka potrzeba mogła wystąpić często, ale do prezentacji danych ja osobiście nie widzę takiej potrzeby, ale mogę się mylić. Cóż - i tak musisz wiedzieć jak się to robi, skoro jest taka możliwość.

Ćwiczenie 2_5_4_1

Wykonaj stronę wyświetlającą tabelę zagnieżdżoną. Pamiętaj o wklejeniu fragmentu kodu zapewniającego minimalne formatowanie tabeli. Kod tworzący tabelę wygląda następująco:

<table>
 <tr>
  <td>Pierwsza komórka pierwszej tabeli</td> 
  <td>Druga komórka pierwszej tabeli</td> 
  <td>Trzecia komórka pierwszej tabeli</td> 
 </tr>
 <tr>
  <td>Czwarta komórka pierwszej tabeli</td> 
  <td>
   <table>
    <tr>
     <td>Pierwsza komórka drugiej tabeli</td> 
     <td>Druga komórka drugiej tabeli</td> 
    </tr>
    <tr>
     <td>Trzecia komórka drugiej tabeli</td> 
     <td>czwarta komórka drugiej tabeli</td> 
    </tr>
   </table>
  </td> 
  <td>Szósta komórka pierwszej tabeli</td> 
 </tr>
</table>

Tak powinna wyglądać wykonana strona:

Zauważ, że w miejsce komórki piątej, wstawiono drugą tabelę składającą się z dwóch wierszy i dwóch kolumn.

Praca domowa

Zaprojektuj tabelę z drugim stopniem zagnieżdżenia - w komórce pierwszej tabeli znajduje się druga tabela, natomiast w komórce drugiej tabeli, znajduje się trzecia tabela.


Jeżeli nie jesteś pewny, jak wykonane zadania zapisać na pendriwie, to zajrzyj do pierwszego ćwiczenia, w którym zostało to dokładnie wytłumaczone.